List motywacyjny. Co zrobić, by został zauważony?

List motywacyjny. Co zrobić, by został zauważony?

Sztampa, powtarzalność, banał i pustosłowie. To grzechy główne listów motywacyjnych, które najczęściej trafiają do kosza. Napisanie skutecznego i celnego listu to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, co powinieneś zrobić, by twój list wyróżnił się na tle konkurencji i nie przepadł bez echa.

 

List motywacyjny, z definicji, ma wyjaśnić przyszłemu pracodawcy, dlaczego to akurat ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko i powinieneś zostać zatrudniony. Większość rekrutujących firm i instytucji wymaga przygotowania takiego listu i przysłania go razem z CV. Dlatego podstawowa zasada, o której nie możesz zapominać podczas przygotowywania dokumentów aplikacyjnych brzmi: o ile w CV jest miejsce na podstawowe informacje o tobie, to list motywacyjny musi być umiejętnym ich rozwinięciem, powinien być sprofilowany i dopasowany do konkretnego stanowiska i zapaść w pamięć potencjalnemu pracodawcy lub rekruterowi.

 

Jak się wyróżnić?

Niestety większość listów motywacyjnych trafiających na biurko pracodawcy przypomina kalki poprzednich, które otrzymał. Wielu aplikujących o pracę posiłkuje się wzorami listów z poradników i internetu, przez co trudno odróżnić jednego kandydata od drugiego. Wszyscy kandydaci dążą do rozwoju zawodowego, są komunikatywni, otwarci i potrafią pracować pod presją czasu. Czyżby?
Jeśli chcesz mieć szanse na pracę, twój list musi się wyróżnić. Dlatego strzeż się sztampy, starannie się przygotuj i zastanów, jak możesz w kilku zdaniach opisać swoje najważniejsze osiągnięcia i atuty, by zdobyć kilka dodatkowych punktów.

 

Po pierwsze nie musisz unikać wzorów listów motywacyjnych zamieszczonych w sieci i poradnikach. Zrób to, ale tylko po to, by dobrze poznać wroga. Postaraj się nie sugerować użytymi sformułowaniami, argumentacją. Tylko w ten sposób unikniesz sztampy i wyróżnisz się na tle korzystającej z wzorów konkurencji. Z „gotowcami” listów motywacyjnych zapoznaj się właściwie tylko po to, by oswoić się z ich formą. W liście pewne rzeczy są niezmienne i powinny być „na swoim miejscu”. Mowa m.in. o danych kontaktowych (lewy górny róg), odbiorcy listu (dobrze jest ustalić dane osoby prowadzącej rekrutację i zwracać się bezpośrednio do niej) czy maksymalnej objętości listu (nie więcej niż jedna kartka A4).

O czym pisać?

A teraz kilka słów o tym, co zrobić, by nie popaść w banał. Po pierwsze przedstawiając siebie skup się na merytorycznych argumentach, unikaj ogólników. Jeśli piszesz o sukcesach zawodowych, to postaw na konkrety, wymień dwie, trzy sytuacje i osiągnięcia, z których jesteś najbardziej dumny.

 

Pamiętaj, że list jest rozwinięciem CV, a nie powtórzeniem informacji zawartych w życiorysie. Powielanie informacji to najczęstszy błąd osób piszących list motywacyjny.

 

Zastanów się, które umiejętności i cechy chcesz podkreślić. Mają to być zalety ważne dla stanowiska, na które aplikujesz lub dla całej firmy, w której starasz się o pracę. Niemal w każdej pracy ważna jest umiejętność pracy w zespole i zarządzanie własnym czasem. Takie umiejętności mogą zabrzmieć banalnie, ale jeśli pokażesz konkretne sytuacje z twojego życia zawodowego, podczas których wykazałeś się właśnie tymi zdolnościami, twój list się obroni.

 

Dla potencjalnego pracodawcy bardzo ważne będzie też pokazanie, że kandydat zna firmę, do której aplikuje i potrafi napisać, dlaczego zależy mu na pracy właśnie w niej.

 

A co jeśli brakuje ci doświadczenia zawodowego? Nawet w takiej sytuacji możesz napisać ciekawy list. Twoim atutem mogą być np. zainteresowania. Jeśli aplikujesz np. do agencji reklamowej, która obsługuje marki odzieżowe, a prowadzisz bloga o modzie, na pewno warto wspomnieć o tym w liście. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba rekrutująca zajrzy pod wskazany adres i sprawdzi, o czym piszesz i czy znasz się na rzeczy.

 

Niektóre wydarzenia mogą wydać ci się banalne, ale czy coroczne organizowanie zjazdu przyjaciół z liceum nie jest przejawem twoich umiejętności organizacyjnych? Zastanów się nad takimi drobnymi sprawami. Lepiej wypełnić list motywacyjny takimi przykładami, niż wyliczanką słów, która nic nie wnosi.

 

Język twojego listu musi być jasny, a przekaz listu konkretny i zdecydowany. Pokaż, że zależy ci na nowej pracy i jesteś nastawiony na osiągnięcie sukcesu. Zapytasz, gdzie znaleźć wzór listu, który zagwarantuje Ci sukces? Poszukaj go w sobie samym.  

AUTOR: Praca.pl

Zobacz również