Rozmowa kwalifikacyjna jak wejście smoka

Rozmowa kwalifikacyjna jak wejście smoka

Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulacje! Być może już tylko krok dzieli cię od podpisania umowy i dostania wymarzonej pracy. Dobre przygotowanie i opanowanie – to teraz twoja podstawowa broń i najważniejsze atuty. Podpowiadamy jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę.

 

Zadzwonili. To potwierdzenie, że swoimi dokumentami aplikacyjnymi zrobiłeś na rekruterze czy na prezesie firmy dobre wrażenie. Niektórzy mówią, że takie zaproszenie to połowa sukcesu. Teraz czas na drugą połowę. Czas na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Pan Rafał, właściciel małej firmy z Lublina poszukiwał niedawno osoby do pracy w biurze. Na ogłoszenie odpowiedziało dużo osób. - Aplikacje niektórych osób wyglądały całkiem porządnie. Kilka osób zaprosiłem na rozmowę i przeżyłem duże rozczarowanie. Był na przykład mężczyzna, który nie wiedział nawet czym zajmuje się moja firma. Nie zadał sobie nawet trudu, żeby wejść na naszą stronę internetową. To była bardzo krótka rozmowa – wspomina.

 

Nie zrób takiego błędu i lepiej do rozmowy kwalifikacyjnej się dobrze przygotuj. To podstawa, która wbrew pozorom wcale nie wymaga wiele czasu i wysiłku. Postawa „jakoś to będzie” może cię zbyt dużo kosztować i z pewnością spotęguje nieodzowny na rozmowie stres. Dzięki dobremu przygotowaniu najlepiej pokażesz potencjalnemu pracodawcy, że jesteś solidny, zaangażowany i naprawdę zależy ci na tej pracy. Od czego zacząć?

 

  • Spisz podstawowe informacje o sobie i je utrwal. Tak, żeby podczas rozmowy, kiedy do głosu dojdą nerwy, nie wypadły ci z głowy podstawowe dane i daty. Żebyś nie zapomniał nagle, gdzie studiowałeś, albo ile lat pracowałeś w poprzedniej firmie.
  • Przypomnij sobie swoje najważniejsze sukcesy – nagrody, stypendia, osiągnięcia. Uszereguj je i bądź gotowy by wyliczyć je podczas rozmowy.
  • Przygotuj się do szerszego omówienia twoich zainteresowań i hobby. Jeśli w CV wpisałeś, że interesujesz się literaturą anglosaską, to przypomnij sobie tytuły ostatnio przeczytanych książek. Sprawdź np. listę angielskich laureatów nagrody Nobla. Jeśli uprawiasz sport, to sprawdź, kto jest czempionem w danej dyscyplinie. Jeśli biegasz, przypomnij sobie rekordowe czasy na swoich dystansach. To pokaże, że w CV nie kłamałeś i wiesz o czym mówisz.
  • Zastanów się i wylicz cechy charakteru i swoje atuty, które mogą być przydatne w nowym miejscu pracy. Uszereguj je od najważniejszych do mniej istotnych. Zastanów się, kiedy te cechy się uwidaczniają i wymień kilka przykładów takich sytuacji. Jeśli twierdzisz, że potrafisz szybko i spokojnie reagować w stresowych sytuacjach, przywołaj sobie taką sytuację z przeszłości. Zapamiętaj ją by móc szybko przywołać konkrety podczas rozmowy. Dzięki temu pokażesz, że deklarowane przez ciebie w liście motywacyjnym mocne strony to nie są puste słowa.
  • Odpowiedz sobie na pytanie, po co w ogóle strasz się o tę pracę. Unikaj jednocześnie banalnych odpowiedzi, nawet jeśli są zgodne z prawdą. Jeśli rzeczywiście najbardziej zależy ci na rozwoju zawodowym, postaraj się też wymienić kilka innych przyczyn. Twoje odpowiedzi, poza poprawnością, muszą też być na tyle ciekawe i oryginalne, by zostały dobrze zapamiętane.
  • Dowiedz się wszystkiego o firmie, w której chcesz pracować. Od kiedy istnieje, jakie miała sukcesy, na jakich rynkach działa, jakie kontrakty ostatnio zdobyła. Z pewnością przydadzą ci się również informacje nt. kierownictwa.
  • Przemyśl, czym jeszcze możesz zrobić dobre wrażenie. Jeśli wiesz, kto będzie prowadził rozmowę (prezes, kierownik, rekruter) sprawdź te osoby w internecie. Jeśli to możliwe, na portalach społecznościowych sprawdź, jakie mają hobby, jakie filmy oglądali i gdzie wyjeżdżali na wakacje. Rozmowa zawsze może przecież zejść na pozazawodowe tory.
  • Jeśli znasz język obcy, to przygotuj się, że część rozmowy może się w nim odbyć. Powtórz sobie najpopularniejsze, branżowe zwroty.
  • Przygotuj się na zaskakujące pytania. Możesz zostać poproszony np. o wymienienie swoich wad (które oczywiście wcale wadami być nie powinny) czy znalezienie szybkiego sposobu na rozwiązanie jakiegoś problemu. Miej ze sobą coś do pisania.
  • Ubierz się odpowiednio. Pamiętaj, że na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia masz tylko jedną szansę. Przesadny luz zostaw na inną okazję.
  • Na kilka, kilkanaście minut przed spotkaniem postaraj się zrelaksować. Weź kilka głębokich oddechów, dobre przygotowanie z pewnością wpłynie na Twoją pewność siebie i sprawi, że stres związany z rozmową będzie mniejszy. Na rozmowę wejdź uśmiechnięty i pierwszy wyciągnij rękę na powitanie.
AUTOR: Praca.pl

Zobacz również