Jak znaleźć pracę na targach?

Jak znaleźć pracę na targach?

Idąc na targi pracy musisz wiedzieć, czego oczekujesz, z kim chcesz porozmawiać, z jakich możliwości oferowanych przez wystawców i organizatorów chcesz skorzystać. Wcześniejsze zapoznanie się z programem imprezy, listą wystawców i ofertą organizatorów pomoże ci  efektywnie wykorzystać możliwości, jakie dają targi i przybliży do upragnionego celu – znalezienia pracy.

 

Jednym ze sposobów szukania zatrudnienia są właśnie targi pracy. To tutaj znajdziesz setki ofert zatrudnienia, poznasz osoby zajmujące się rekrutacją i będziesz mógł poznać oczekiwania pracodawców. Szukanie pracy w ten sposób ma zupełnie inny charakter, niż odpowiadanie na ogłoszenia zamieszczane w sieci. To może być dla ciebie bardzo przydatna nauka, możesz też dzięki targom zostać jedną z tych osób, które znajdą tu wymarzoną pracę.

 

Żeby jednak tak się stało, do targów powinieneś się przygotować. Zacznij od odpowiedniego ubioru. Musisz być elegancki. Masz przecież przekonać do siebie pracodawców czy rekruterów. Dzięki temu nie będziesz wyglądać na osobę, która na targi przyszła przypadkowo, tylko po to, żeby się rozejrzeć, ale na kogoś, kto poważnie myśli o swojej przyszłości.

 

Co mnie interesuje?

Wcześniej przejrzyj także listę targowych wystawców. Dzięki temu wytypujesz firmy, które cię interesują i lepiej wykorzystasz swój czas. Nie będziesz musiał szukać firm na miejscu, od razu trafisz na odpowiednie stoiska. Dzięki tej wiedzy możesz też przygotować sprofilowane pod konkretne firmy dokumenty aplikacyjne lub prezentacje, w których wskażesz swoje zalety, najważniejsze z punktu widzenia konkretnych pracodawców. Poznanie specyfiki firm, które zaprezentują się na targach, może otworzyć ci wiele drzwi. Dzięki temu z łatwością nawiążesz wspólny język z przedstawicielami wystawców i szybko nawiążesz kontakty, które mogą okazać się bezcenne.
Idąc na targi zaopatrz się w coś do pisania – notatnik i długopis czy tablet. Weź ze sobą także teczkę z przygotowanymi dokumentami, do której w razie potrzeby będziesz mógł też włożyć ulotki informacyjne firm.

 

Nie bój się podejść do stoiska konkretnej firmy. Niech inicjatywa wyjdzie od ciebie. Pierwszy zacznij rozmowę, z uśmiechem i wyciągniętą na powitanie ręką. Takie zachowanie będzie najlepszą wizytówką twoich umiejętności interpersonalnych. Nie bój się też zadawać pytań o specyfikę pracy w danej firmie. Ich przedstawiciele chętnie się takimi informacjami podzielą. To także pokaże, że interesujesz się danym przedsiębiorstwem czy instytucją i może być niezwykle cenne, jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Jednocześnie wykorzystaj swoją wiedzę o danej firmie. Pochwal na przykład, że jesteś pod wrażeniem ich ostatniego kontraktu, nowej kampanii reklamowej czy produktu. Dzięki temu zdobędziesz w rozmowie kilka dodatkowych punktów.

 

Cenny czas...

Przed targami warto zaplanować sobie, jakie chcemy zadać pytania. Oczywiście nie muszą to być pytania bardzo szczegółowe, ale nie powinny też być zbyt banalne. Absolutnie zakazane jest pytanie: „a czym się państwo zajmujecie?” To tylko udowodni, że rozmawiasz z nimi przypadkiem. Możesz za to śmiało zapytać o pakiet socjalny w firmie, grupowe ubezpieczenie na życie i pakiet medyczny. Albo o to czy preferują awanse wewnętrzne.

 

Zarezerwuj sobie czas na targi. Nie możesz tam wpaść na chwilę. Gdy usiądziesz do rozmów z pracodawcami nie możesz nagle przerwać spotkania i uciec, bo czas cię nagli. Na koniec każdego spotkania poproś swojego rozmówcę o namiary – wizytówkę, adres mailowy czy numer telefonu.

AUTOR: Praca.pl

Zobacz również